Norwid jakiego nie znamy – gawęda Iwony Jaźwińskiej
- Szczegóły
- 29.04.2022
- Odsłony: 193
„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba …
Tęskno mi, Panie …"
Cyprian Kamil Norwid (Fragm. "Moja piosenka”)
W roku 2021 minęła 200. rocznica urodzin jednego z naszych największych poetów i myślicieli romantycznych. Sejm i Senat RP ustanowili ten rok Rokiem Norwidowskim. Twórca miał ogromny wkład w polską literaturę i kulturę. Za życia niedoceniony, odrzucony przez współczesnych, zrozumiany dopiero przez następne pokolenia. To on jest autorem słów „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”, które obecnie szczególnie wybrzmiewają.
Słuchacze UTW mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z panią Iwoną Jaźwińską, która podjęła próbę przybliżenia i przypomnienia jego osoby. Jej gawęda uzupełniona prezentacją była niezwykle interesującą i emocjonalna.
Poznaliśmy znane i mniej znane fakty z jego życia. Przypomniała, że Norwid to osoba wybitna i wszechstronnie utalentowana. To nie tylko poeta, ale także prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, filozof. Kochał kwiaty, był świetnym mówcą, pisał cudowne listy.
Żył w biedzie nie tylko z powodów materialnych, ale także zawodu miłosnego, nieprzyjaznych recenzji krytyki i nieporozumień na tle politycznym. Zawsze był wyobcowany, niezrozumiały, bezkompromisowy i konsekwentny w swoich poglądach. Większość życia spędził za granicą, ale bardzo tęsknił za Polską. Był dumnym Polakiem i Europejczykiem.
Jego poezja jest uniwersalna. Stała się dla niego sposobem docierania do tajemnicy świata, poszukiwaniem prawdziwych wartości zagubionych we współczesnym świecie. Wierzył w ponadczasowość prawdy, dobra i piękna.
Nasz gość przypomniał kilka utworów Norwida, a na zakończenie ze wzruszeniem wysłuchaliśmy pieśni do słów poety „Bema pamięci żałobny rapsod”.
Składamy serdeczne podziękowanie pani Iwonie Jaźwińskiej za piękne spotkanie poświęcone nietuzinkowej postaci. Zapewne wielu z nas inaczej będzie teraz postrzegać postać Norwida i bardziej rozumieć jego poezję. Warto podjąć próbę odczytania na nowo myśli i słów poety.