Łapy - tu mieszkam i żyję – spotkanie trzecie

 Zgiń, przepadnij zimo
 I nie wracaj do nas 
 Na przyjęcie wiosny 
 Otwórzmy ramiona. 

  Wiosna to początek nowego cyklu życia, to pożegnanie długiej i trudnej zimy, to czas budzenia się do życia, czas zasiewów i czekania na plony. Ludzie wierzyli, że pewne obrzędy magiczne przyśpieszą jej nadejście.
  Jednym z tych obrzędów zachowanych do dzisiaj jest topienie marzanny. Zwyczaj ten jest już opisany w XV wiecznych źródłach, mówiono o niej śmierciucha. 
  Dawniej marzannę wykonaną ze słomy, która symbolizowała śmierć, topiono w rzekach, stawach, jeziorach lub palono za wsią. Te rytuały miały przyśpieszyć przybycie wiosny i zapewnić urodzaj na cały rok.  
  Nawiązując do tradycji związanej z nadejściem wiosny 18 marca 2010 r. w Oddziale dla Dzieci odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu współfinansowanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego  „Łapy-tu mieszkam i żyję”. W tym dniu dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 zapoznały się z obrzędem wykonywania i topienia Marzanny. Następnie uczestnicy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do wykonania kukły zwanej Moreną. Wykorzystane zostały następujące materiały: słoma, kolorowa bibuła, wstążki. 
  Wspólna zabawa sprawiła wszystkim wiele radości i uśmiechu.
  Marzanna zostanie wrzucona do rzeki w dniu 21 marca wraz z nadejściem wiosny.